Månadens märke oktober 2018

teatermärket

Stockholms film- & Teaterarb.f. Stockholms film- och teaterarbetareförening.

  • 1896 bildades Teaterarbetareföreningen av scen- teaterarbetare, bl. a. snickare och elektriker.
  • Ca 1935 startade filmarbetarna en filmstudio på Lidingö, de anslöt sig till Teaterarbetareföreningen och föreningens namn ändrades till Stockholms film- och teaterarbetareförening. Föreningen var en fackförening som inte var ansluten till LO, var kollektivansluten till Stockholms Arbetarekommun och uppgick i Svenska Musikerförbundet (LO) 1948. Föreningens bakgrund finns att läsa om i jubileumsskriften ”Stockholms film- och teaterarbetareförening 1946” av Torsten Hansson, som gavs ut i samband med 50-årsjubileet. (S.R.761)

PLACERING I BIBLIOTEKET: RESO tavlan.

film- och teaterarbetareföreningen.png

Detta inlägg publicerades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s